Pratite Nezavisni Kalesijski Portal na Facebooku
Većina stranih radnika u Hrvatsku dolazi iz Bosne i Hercegovine, gdje je stopa nezaposlenosti izuzetno visoka i doseže čak 40%. Posljedica toga je velika mobilnost bh. radnika prema Sloveniji i Hrvatskoj.
Radna dozvola je posebna dozvola koja strancima omogućuje rad na području RH. Izdaje se na zahtjev pravne ili fizičke osobe koja zapošljava stranca, tj. na zahtjev poslodavca. Radom se smatra i volonterski rad kako je uređen općim propisima o radu, ali se ne smatra obavljanje prethodnih radnji za osnivanje i registraciju trgovačkog društva, registraciju obrta ili slobodnog zanimanja.
Da bi se stranac zaposlio na teritoriju RH važno je da ima reguliran boravak. Boravak stranca može biti: kratkotrajan, privremeni i stalan.
Kratkotrajni boravak, je onaj u trajanju do 90 dana na temelju vize ili bez vize. Stranac kojemu za ulazak u Republiku Hrvatsku ne treba viza može boraviti u RH najduže 90 dana u vremenskom razdoblju od 6 mjeseci, računajući od dana prvog ulaska. Odobrenje za prvi privremeni boravak unosi se u putnu ispravu u obliku naljepnice s rokom važenja od jedne godine.
Zahtjev za izdavanje odobrenja za prvi privremeni boravak stranac može podnijeti diplomatskoj misiji odnosno konzularnom uredu Republike Hrvatske, ali i policijskoj upravi, tj. policijskoj postaji. Privremeni boravak se može odobriti radi spajanja obitelji, rada, srednjoškolskoga obrazovanja i studiranja, znanstvenoga istraživanja i humanitarnih razloga.
Načini i uvijeti dobivanja radne dozvole
Poslodavac podnosi zahtjev za izdavanje radne dozvole policijskoj upravi, odnosno policijskoj postaji prema sjedištu poslodavca, pri čemu je obvezan priložiti: ugovor o radu odnosno pisanu potvrdu o sklopljenom ugovoru o radu ili drugi odgovarajući ugovor, podatke o radnom mjestu ili vrsti posla i uvjetima rada, dokaz o stručnoj spremi i osposobljenosti stranca, dokaz o registraciji trgovačkog društva, podružnice, predstavništva, obrta, udruge ili ustanove u Republici Hrvatskoj, dokaz o podmirenim poreznim obvezama i doprinosima, obrazloženje o opravdanosti zapošljavanja stranca.
Ugovor o radu ili drugi odgovarajući ugovor poslodavac je dužan dostaviti policijskoj postaji najkasnije u roku od 15 dana od dana izdavanja radne dozvole, ako nije bio sklopljen kada je podnosio zahtjev za izdavanje radne dozvole. Zaprimivši zahtjev, policijska uprava je dužna u roku od 15 dana od podnošenja zahtjeva donijeti rješenje. Protiv rješenja može se izjaviti žalba Ministarstvu unutarnjih poslova u roku od 8 dana od dana dostave, a ako se radi o odluci o odbijanju zahtjeva za izdavanje radne dozvole zbog popunjenosti godišnje kvote radnih dozvola nije dopuštena žalba, ali se može pokrenuti upravni spor.
Radna dozvola neće se izdati ako poslodavac krši propise o radu, zdravstvenom i mirovinskom osiguranju ili ako stranac krši odredbe Zakona koje se odnose na ulazak, boravak i rad stranaca. Stranac, za kojega je izdana radna dozvola, može raditi samo na onim poslovima i kod onog poslodavca na temelju kojeg je zasnovao radni odnos. Radna dozvola izdaje se na određeno vrijeme s rokom važenja koji je jednak vremenu na koje se zasniva radni odnos, a najduže do godine dana. Radna dozvola se može produžiti. Zahtjev za produženje radne dozvole podnosi poslodavac policijskoj upravi najkasnije 45 dana prije isteka roka važenja radne dozvole.
Više informacija o zapošljavanju stranaca u Hrvatskoj možete pronaći na službenim stranicama MUP-a Republike Hrvatske.
(NKP kalesijski.com/ Hum.ba)