Što zapišemo ostaje: Prvi učenik Behram-begove medrese iz Kikača

Što zapišemo ostaje: Prvi učenik Behram-begove medrese iz Kikača

524
0
SHARE
Džamija u Donjem Hrasnu

Najznačajnija vjerska ličnost prošlog stoljeća u Kikačima je svakako hadži-Osmo ef.Mujanović. Ovaj islamski vjerski službenik je živio i radio u nemirnim vremenima, zapamtio dva svjetska rata ali uprkos svim problemima, poteškoćama, ratovima, političkim previranjima po kojima je karakteristično 19 stoljeće,ostao vjeran svojoj misiji vjeroučitelja i imama.

Džamija u  Donjem Hrasnu
Džamija u Donjem Hrasnu

Zahvaljujući ovoj vrsti ljudi Islam na našim prostorima nikad nije bio doveden u pitanje, nalazili su načina bez obzira na poteškoće da se on održi i praktikuje.

Hadži-Osmo ef. Mujanović rođen je u Kikačima 1904. godine u zemljoradničkoj porodici. Njegov otac Šaban je imao pored njega i još jednog sina Omera. U vrijeme Osminog rođenja sadašnja BiH je bila pod Austro-Ugarskom vlašću. Završio je Behram–begovu medresu u Tuzli za vrijeme Kraljevine SHS odnosno za vrijeme Kraljevine Jugoslavije. Nakon završetka medrese radio je kao vjeroučitelj u svom rodnom mjestu Kikačima sve do 1949. godine.

Odlukom tadašnjih komunističkih vlasti od 1948. godine u jednom periodu bila je zabranjena vjeronauka odnosno mektebska nastava za djecu. Tadašnje vlasti objekat mekteba renoviraju (na mekteb se dograđuje još jedan sprat za stanovanje učitelja dok je prizemlje mekteba služilo kao školska učionica). Zgrada mekteba je služila kao područna škola sve do izgradnje namjenskog objekta škole u Kikačima 1954. godine (današnja zgrada područne škole u Kikačima).

Ukidanjem mektebske nastave u Kikačima 1949. godine, Osmo ef. Mujanović je imenovan na novo radno mjesto, imenovan je za imama u džematu Donje Hrasno. Kao imam u Donjem Hrasnu je radio sve do 1968. godine kada je i penzionisan. Nakon penzionisanja odlazi na hadž 1968. godine zajedno sa svojim bratom Omerom.

Poseban značaj hadži-Osme ef.Mujanovića što je on prvi svršenik Behram-begove medrese iz Kikača i kao takav je dao veliki doprinos vjerskom životu u ovom mjestu. Živio je u Kikačima i nakon penzionisanja sve do svoje smrti 1974. godine.

Ekrem Sakić, prof.

(NKP.ba)

POVEZAN SADRŽAJ: 
Stogodišnje stradanje Bošnjaka na primjeru porodice Hadžić iz Kikača
Što zapišemo ostaje: Kulturno-historijsko naslijeđe Ćiva – Kalesija
Što zapišemo ostaje: Srušena čitaonica u Kikačima koja to nikad nije ni bila
– Što zapišemo ostaje: „Kuća muzej“ u Kalesiji (FOTO)
Što zapišemo ostaje: Spreče, nasljednik imena nekadašnje nahije Spreča
Što zapišemo ostaje: Tajne „Stare kuće“ u Babinoj Luci
Što zapišemo ostaje: Putne komunikacije koje su prolazile kroz Kikače
– Što zapišemo ostaje: Vodenice u Kikačima
Historijska sekcija JU OŠ „Tojšići“ posjetila zaboravljeni spomenik
Što zapišemo ostaje: „Stara testa“ Tojšići
Derviško mezarje i “Staro Greblje” u Gornjim Dubravama