VIDEO/ Životna priča Suada Bešlića iz Kalesije sliči filmskom scenariju: Kako je...

VIDEO/ Životna priča Suada Bešlića iz Kalesije sliči filmskom scenariju: Kako je teško stečeni novac u Njemačkoj odlučio uložiti u BiH

1317
0
SHARE

U bh. medijima ovih dana je objavljena informacija da bi u Živinicama uskoro trebala početi proizvodnja vatrogasnih kola za domaće i svjetsko tržište, a u saradnji sa poznatom njemačkom kompanijom Lentner GmbH.

Načelnik Živinica Samir Kamenjaković i Suad Bešlić, direktor firme “Sućo”, koja je predstavnica kompanije Lentner, potpisali su memorandum o saradnji koji bi trebao dovesti do realizacije ovog projekta.

Inače, Bešlićeva životna priča sliči filmskom scenariju. Ovaj Kalesijac već dvadeset godina živi i radi u Njemačkoj, a tamo je otišao na liječenje nakon teškog ranjavanja u ratu. Tamo su se ljekari borili za njega a dugo vremena nije mogao hodati.

Na kraju se ipak uspio izlječiti i oporaviti, a nakon toga je radio razne poslove da bi osigurao egzistenciju za sebe i svoju prodicu. Bio je, između ostalog, i vozač taksija, i nogometni sudac.Uz rad Bešlić se školovao za konstruktora mašina i postrojenja i bio jedan od najboljih studenata. S obzirom da je njegov talenat već tokom školovanja postao očigledan, bez problema se zapošljava u velikoj kompaniji Lentner, piše biznisinfo.ba.

On je kasnije konstruisao vatrogasno vozilo po najmodernijm normama i standardima u Evropi.Zanimljivo je da je svestrani Bešlić 2012. godine objavio i roman „Svjedok istine“ o životu Bosanaca u dijaspori. Roman je imao veoma dobar prijem kod čitalaca, posebno onih u dijaspori.Bešlić je na kraju odlučio da u BiH otvori pogon. Fabrika je najprije trebala biti otvorena u Kalesiji, ali Bešlić tvrdi da tamošnja administracija nije imala sluha, dok je u Živinicama dobio svu potrebnu pomoć i odlučio da tu otvori tvornicu koja će zapošljavati veliki broj mladih ljudi i biti podstrek ekonomskom razvoju ovog kraja.

Kako je Suad teško stečeni novac u Njemačkoj uložio u BiH

Dijaspora BiH je zlatni rudnik, još uvijek netaknuti rudnik koji može uraditi mnogo za budućnost BiH – poručeno je sa Biznis foruma Svjetskog saveza dijaspore i FIPA-e organizovanog u Sarajevu. Za uzvrat država mora prepoznati potencijal bh. iseljeništva i olakšati im ulaganja.Suad Bešlić, inovator i dizajner vatrogasnih vozila, teško stečeni novac u Njemačkoj uložio je u BiH. U Živinicama je otvorio proizvodnju i uposlio 11 mladih ljudi. BiH ili Njemačka, odluku je donio srcem, navodi N1.

  • Video prilog N1 pogledajte OVDJE

“Ja sam bio kod jedne majke, stare, koja me pitala hoće li moj sin zauvijek otići tamo. Ja sam rekao hoće, bila je u suzama. A ja sam, vraćajući se u Minhen, razmišljao zašto da izvodim mladost iz BiH. Rekao sam svom poslodavcu zašto mi ne prenesemo taj dio proizvodnje, da djeca dole ostaju i on je pristao”, kazao je investitor Suad Bešlić.

No nemaju sve priče sretan završetak poput Suadove. Mnogo je investitora koji ne naiđu na dobar prijem u BiH.Kažu da država često nije svjesna dva miliona bh. iseljenika koji godišnje u BiH pošalju više od 3,5 milijarde maraka. Za ovih 13,4 posto udjela u BDP država zna.Nepoznato je koliko se pošalje preko prijatelja, autobusima i potroši tokom godišnjih odmora u BiH.”Dijaspora BiH je zlatni, još uvijek netaknuti rudnik koji može uraditi mnogo za budućnost BiH. Mi smo u dijaspori ponosni što kažu da smo mi najveći ulagač u BiH”, istakao je Haris Halilović, predsjednik SSD BiH.

Pitanje je šta država čini ili šta može učiniti za dva miliona svojih građana, potencijalnih investitora? Vijeće ministara je usvojilo dokument o saradnji sa iseljeništvom koji daje upute…”Putem instalacije webmatičara moći će preko interneta povući sve svoje dokumente, izvod iz matične knjige rođenih, umrlih, sve što im je potrebno, kao i da dobiju brze odgovore kada su u pitanju ulaganja u BiH”, navela je Semiha Borovac.

Ovi napori jesu značajni, ali nisu dovoljni – smatraju bh. iseljenici. Napominju da su sve zemlje nastale raspadom bivše Jugoslavije uredile dopunsku nastavu na maternjem jeziku osim BiH. Ovaj korak, kao i svi koji vode lakšem poslovanju biće ključni ako želimo više investitora poput Suada sa početka priče, objavila je N1.

(NKP.ba)