Na 34. redovnoj sjednici Općinskog vijeća Kalesija, vijećnik Ferid Smajić je uputio inicijativu prema Skupštini TK i Ministarstvu za boračka pitanja, da se 23. maj (datum kada je oslobođena Kalesija u agresiji na BiH) uvrsti u značajne datume za područje Tuzlanskog kantona.
Kako je naveo vijećnik Smajić, inicijativu upućuje u ime svih boraca Kalesije, članova šehidskih porodica, ratnih vojnih invalida, i u ime svih građana općine Kalesija.
Prethodno je i poslanik iz Kalesije u Skupštini TK, Dževad Hadžić, dao amandman na prijedlog Ministarstva za boračka pitanja TK, u kojem je tražio da se 23. maj uvrsti u značajne datume za područje TK.
Kalesija – prvi oslobođeni grad u BiH: I Bitka na Lisači se može uvrstiti u značajne datume u TK
Podsjećamo, nedavno je u Kalesiji u organizaciji BZK „Preporod“ održan okrugli sto na kojem je razgovarano o Nacrtu zakona o obilježavanju značajnih datuma i ličnosti za područje Tuzlanskog kantona.
Na okruglom stolu prisutni su bili predstavnici boračkih udruženja iz Kalesije.
Kalesija je prvi oslobođeni grad. Mora se uvrstiti i dan kada je oslobođen prvi grad u BiH. Do njenog oslobađanja, i Teočak i Sapna su bili u potpunom okruženju. Da nije Kalesija oslobođena, veliko je pitanje šta bi bilo sa Teočaka i Sapne. Isto tako, kada su početkom agresije pali Bijeljina, Vlasenica, Zvornik, kalesijski borci su zaustavili dalje nadiranje agresora i spriječili njihovo spajanje sa jedinicama tzv. „JNA“, koje su još uvijek bile stacionirane na Aerodromu Dubrave i u kasaranama u Tuzli, kazano je na okruglom stolu.
Kalesijski borci smatraju da bi se među datume i događaje značajne za Tuzlanski kanton mogla uvrstiti i Bitka na Lisači, u kojoj izvojevana jedna od najveličanstvenijih pobjeda Armije RBiH. U toj bici, koja je vođena od 8. do 23. novembra pripadnici Armije R BiH zarobili su 61 agresorskog vojnika i oslobodili kotu Lisača sa koje su agresori kontrolisali skoro cijeli Tuzlanski kanton.
.
(NKP.ba)















