Radno vrijeme od 7:00h, besplatna voda, dvokratan rad za radnike na otvorenom…

Radno vrijeme od 7:00h, besplatna voda, dvokratan rad za radnike na otvorenom…

546
0
SHARE

Federalna vlada usvojila je Informaciju Federalnog ministarstva zdravstva o provođenju izvanrednih mjera u uvjetima iznimno visokih temperatura i podržala njihovo uvođenje u zdravstvenim ustanovama na cijelom teritoriju Federacije BiH.
vrucina-sunce-sparina-ljeto

Kako visoke temperature kontinuirano negativno utječu na zdravlje stanovništva, a posebno hroničnih bolesnika, trudnica, djece, radnika koji rade na otvorenom, ali i mladih ljudi koji veliki dio dana provode na ulicama, kao i radno aktivno stanovništvo, Federalno ministarstvo zdravstva je preporučilo, a Vlada FBiH usvojila da je s ciljem smanjenja rizika za zdravlje stanovništva u ovim uslovima, potrebno da radno vrijeme na razini primarne zdravstvene zaštite i specijalističko-konsultativnih službi, počinje u sedam sati.

Prioritet kod ostvarivanja usluga zdravstvene zaštite treba dati hroničnim bolesnicima, maloj djeci, trudnicama i ljudima starijim od 65 godina. Preporučuje se roditeljima koji dovode djecu na cijepljenje protiv zaraznih bolesti da to učine najkasnije do devet sati.

Radnicima, koji obavljaju posao na otvorenom i izloženi su suncu, poslodavci bi trebali početak radnog vremena pomaknuti na šest sati, a ako tehnologija posla to ne dozvoljava, poslove u razdoblju od 12 do 16 sati bi trebalo prekinuti i nastaviti poslije 16 sati.

Vanrednim mjerama je preporučeno poslodavcima da uposlenim hroničnim bolesnicima omoguće korištenje godišnjeg odmora u ovom razdoblju. Preporuka je i da ustanove koje s radom počinju u devet sati početak radnog vremena pomaknu na osam sati i da poslodavci omoguće ležernije odijevanje uposlenika u ustanovama, preduzećima, kao i tijelima vlasti.

Također je preporučeno da općine na određenim lokacijama osiguraju besplatnu podjelu vode za piće putem cisterni, da se u slučaju dugih čekanja na graničnim prijelazima osigura podjela vode i drugih napitaka, da se stanovništvo kontinuirano izvještava o općim mjerama zaštite od visokih temperatura.

Federalno ministarstvo zdravstva će o provođenju ovih mjera izvijestiti i kantonalna ministarstva zdravstva, s ciljem osiguranja provođenja ovih mjera na području kantona, organiziranja načina pružanja zdravstvene zaštite i funkcioniranje zdravstvenih ustanova u uvjetima ekstremno visokih temperatura.

(NKP.ba)