Prije pet godina na snagu je stupila Konvencija o zabrani kasetne municije. Bosna i Hercegovina se, dvadeset godina nakon rata, još uvije suočava s negativnim uticajem mina, kasetne municije i eksplozivnih sredstava zaostalih iz rata.
Veličina minski sumnjive površina još je ogromna i prevazilazi ukupnu površinu Sarajeva, Tuzle i Zenice.
Nažalost, redukcija minski sumnjive površine odvija se višestruko sporije od dinamike planirane državnom Strategijom protivminskog djelovanja 2009 – 2019, kontinuirano pokazujući pad učinka na godišnjoj osnovi od pet do 40 posto, u odnosu na prethodnu godinu.
Za razliku od međunarodnih donatora, BiH je uspjela iz državnih i lokalnih izvora osigurati jedva nešto više od jedne trećine planiranih sredstava za provedbu Strategije protivminskog djelovanja.
Iz udruženja „Inicijative preživjelih od mina“ ovim povodom podsjećaju da nadležne državne institucije nisu adekvatno reagirale na ovaj problem, te se treba razmišljati o novom realnijom roku za postizanje krajnjeg cilja, BiH bez mina. Prema projekcijama i ranije postavljenim planovima naša zemlja bi do 2019. trebala biti očišćena od zaostalog NUS-a. Najavljena je i revizija Strategije protivminskog djelovanja 2009 – 2019 koja bi trebala biti okončana do kraja godine, a iz ovog udruženja upućuju apel nadležnim da predstave revidirani krajnji rok za dekontaminaciju preostalih miniranih područja. Da bi se to desilo, bit će neophodno unaprijediti zakonodavni okvir koji regulira ovu oblast, osigurati finansijska sredstava za nesmetano odvijanje protivminskih aktivnosti, efikasnije koristiti postojeće resurse, odgovornije upravljati protivminskim aktivnostima, kao i aktivnije predstavljati BiH u globalnom pokretu za zabranu mina i kasetne municije.
Inače, Vijeće ministara BiH, na prijedlog Ministarstva civilnih poslova, donijelo je jučer Odluku o osnivanju Komisije za deminiranje u BiH koja će biti zadužena za poslove deminiranja u sastavu Ministarstva civilnih poslova. Komisija, sa sjedištem u Sarajevu, imat će tri člana koja će posebnom odlukom imenovati Vijeće ministara BiH na period od dvije godine, a na prijedlog ministra civilnih poslova.Danom stupanja na snagu te odluke prestaje da važi Odluka o osnivanju Komisije za deminiranje iz 2002. godine.
(NKP.ba)















