Sve više građana se odriče državljanstva BiH: Traže državljanstvo Njemačke, Austrije, Slovenije…

Sve više građana se odriče državljanstva BiH: Traže državljanstvo Njemačke, Austrije, Slovenije…

557
0
SHARE

Više od 71.000 ljudi iz Bosne i Hercegovine se od kraja rata do danas odreklo bh. državljanstva u korist državljanstva zemlje u kojoj živi.

Pojedine države ne toleriraju dvojna državljanstva, ali mnogi se na takav potez odlučuju i iz drugih razloga, prenosi Al Jazeera.

Porast broja ispisa

U ljetnom periodu Ured za državljanstvo bilježi rast broja onih koji ovdje dolaze s istim ciljem – ispisati se iz bh. državljanstva u korist državljanstva neke druge zemlje u kojoj borave.

Da bi se njihov zahtjev uzeo u razmatranje uz osnovne dokumente moraju priložiti i dokaz da druga država garantira sticanje državljanstva, prijavu boravka ili prebivališta u inozemstvu, te dokaz o uplati takse u visini od 400 eura.

Motive za ispis nisu dužni navoditi, mada su oni poznati, kaže pomoćnik ministra civilnih poslova Milan Zjajić.

”To samo po sebi podrazumijeva da iz statusa stranca prelazite u status državljanina, to naravno podrazumijeva mnoge olakšane stvari u životu. I kada je u pitanju školovanje, liječenje, dobijanje dokumenata, administracija, razne stvari”, pojasnio je Zjajić.

Najčešće se odricanje vrši radi sticanja državljanstva Njemačke, Austrije, Slovenije, Norveške, Danske, Češke, Crne Gore.

Na tom spisku su čak Srbija i Hrvatska, mada BiH s njima ima sporazum o dvojnom državljanstvu.

U prosjeku 3.500 ljudi godišnje se odrekne bh. državljanstva. Od kraja rata u ovoj zemlji to je učinilo više od 70.000, sada već bivših državljana Bosne i Hercegovine.

(NKP.ba)