Hajvazi, 21 godinu kasnije: 8. maj – dan stradanja i ponosa

Hajvazi, 21 godinu kasnije: 8. maj – dan stradanja i ponosa

480
0
SHARE

hajvaziPočetkom agresije na Bosnu i Hercegovinu, 8. maja 1992. godine, protjerani su svi stanovnici naselja Hajvazi (prijeratna opština Kalesija, a sada Osmaci), koje je udaljeno 15-tak kilometara od Zvornika i rijeke Drine.

Učinili su to zločinci iz Vojske RS-a i Srbije, potpomognuti lokalnim četnicima. Stanovnici su protjerani u druge krajeve BiH, a mnogi su otišli u inostranstvo.
Početkom etničkog čišćenja Hajvaza zločinci su ubili; Seada Karića, Maida Karića, Bajru Omerovića, Ćazima Karića, Muju Karića Bijelog, Muju Karića Crnog, Mehu Karića, Mustafu Karića, Nedžada Ahmetovića, Tifu Karić…Za ratne zločine počinjene nad stanovnicima Hajvaza još uvijek niko nije odgovarao. U Kantonalnom tužilaštvu Tuzlanskog kantona se godinama bezuspješno vodi istraga. No, optužnice nema.

nestali hajvazani

Većina stanovnika ovog naselja su bili pripadnici Armije BiH i davali su nesebičan doprinos odbrani naše zemlje. Mnogi od njih su poginuli braneći našu zemlju.

Zanimljivo je da je na isti datum, dakle 8. maja 1998. godine, počeo povratak u Hajvaze. Uslijedilo je čišćenje sela i obnavljanje kuća, koje su uglavnom renovirane sredstvima humanitarnih organizacija. Procentualno gledajući, Hajvazi su jedno od rijetkih naselja u sjeveroistočnoj Bosni, gdje se vratilo skoro svo stanovništvo.

U Hajvazima danas živi negdje oko 315 stanovnika. Oko 170 Hajvazana živi i radi u Federaciji BiH i dijaspori, koji povremeno dolaze u ovo naselje. Za razliku od prije rata, u Hajvazima danas živi desetak studenata i veliki broj mladih i djece.
U ovom naselju su rođeni ugledni profesori na fakultetima u Tuzli i Sarajevu, inženjeri, pravnici, ugledni privrednici i vlasnici firmi.

 

(NKP kalesijski.com)