Nakon dugog oblačnog perioda, praćenog povremenom kišom, konačno nas očekuju stabilne vremenske prilike, a iduće sedmice temperature će dostizati 38. podjeljak na termometrima, koliko bi trebalo da bude u Mostaru.
“U narednim danima svaki dan toplije. Za vikend sparno i vruće”, saopšteno je juče iz Republičkog hidrometeorološkog zavoda pišu Nezavisne.
Sa druge strane, u Federalnom hidrometeorološkom zavodu kažu da će sutra vrijeme pozitivno da utiče na većinu građana, ali sa dolaskom viših temperatura, već prekosutra, mogući su problemi.
“U nedjelju, prijepodne će biti ugodnije, dok bi u drugom dijelu dana, usljed visokih temperatura, kod osjetljivih osoba moglo doći do izraženijih tegoba”, pojašnjavaju u ovom zavodu.
Dakle, stabilno vrijeme, sa malom mogućnošću padavina, sigurno će obradovati ljubitelje sunčanih dana, ali ne i meteoropate, koji bi trebalo da budu oprezni.
Naime, poznato je da se temperature mjere u hladu, a na otvorenom suncu dostižu neuporedivo više vrijednosti, pa s razlogom u danima ispred nas možemo da očekujemo paklene vrućine.
“Mi smo u Banjaluci, na Trgu Krajine, u situaciji kada je živa na termometru bila na 38 do 40 stepeni Celzijusovih, mjerili temperaturu i do 58 stepeni, i čak pekli jaje! Posebno upozoravamo na površine gdje nema hladovine niti vode, i veoma je opasno da tu borave mala djeca, starije osobe, pa čak i kućni ljubimci”, ističe Nebojša Kuštrinović, meteorolog i član Komiteta za klimatske promjene BiH.
On, pritom, dodaje da treba da se paze i vozači i putnici, pošto u vozilima takođe dolazi do sparine.
“Nikako ne bi smjeli ljudi da ostave dijete ili kućnog ljubimca same u vozilu, jer to može da bude veoma opasno. U vozilima za veoma kratko vrijeme temperatura može da naraste i bude veća i od 60 stepeni”, pojašnjava Kuštrinović.
Poput njega, i ljekari upozoravaju da bi stariji stanovnici, baš kao i djeca, trebalo da se paze. Ako moraju da izađu iz kuća, za zaštitu se preporučuje nošenje šešira sa širokim obodom, sunčanih naočara, kao i odjeće dugih rukava. Korištenje zaštitnih krema, te uzimanje mnogo tečnosti, takođe su preporuke.
“Mališani i starije osobe, a naročito hronični bolesnici, treba da izbjegavaju boravak na otvorenom kada je dejstvo sunca najizraženije, a to je od 11 do 17 časova. To je period dana koji je najkritičniji”, opominje Duško Milovanović, načelnik Službe hitne pomoći Doma zdravlja Bijeljina.
Poput meteoropata, razloga za brigu imaju i poljoprivredni proizvođači, jer im prognozirane vremenske prilike ne idu naruku.
“Kada su strna žita u pitanju, visoka temperatura će im prouzrokovati šok, s obzirom na veliku vlagu u zemlji, što će, u kombinaciji sa vrućinom, da izazove isparavanje, a samim tim i probleme”, pojašnjava Ljubo Maletić, predsjednik Udruženja poljoprivrednika Semberije.
Prema njegovim riječima, ni proizvođači povrtlarskih kultura, kao ni voćari, nemaju mnogo razloga za optimizam.
“Isparavanje vlage može da naškodi i povrću, ali i voću, pogotovo šljivi”, pojašnjava Maletić.
A, uporedo sa sunčanim vremenskim prilikama, stiže nam uskoro i ljeto, koje kalendarski nastupa 21. juna u 7.04 časova.
(Nezavisne/ NKP kalesijski.com)