Kakva je sudbina radnika tuzlanske firme TTU?

Kakva je sudbina radnika tuzlanske firme TTU?

499
0
SHARE

U borbi za svojim zarađenim plaćama i očuvanju radnih mjesta, radnici još jedne tuzlanske firme prinuđeni su i na veće mjere.
06-03-TTU-slika-1

Nakon što su u ponedjeljak započeli štrajk u krugu Tvornice transportnih uređaja d.d. Tuzla, uposlenici ovog preduzeća za sutra su najavili i mirne proteste ispred zgrade Vlade TK.

Već treća plaća im nije uplaćena, zbog nedostatka repromaterijala nemaju ni posla, a o doprinosima je suvišno i govoriti, prenosi RTV Slon.

„ Život radnika ću spomenuti, ja sam jednom rekao, samo što nisu počeli po kontejneru hljeba da traže“, kaže Mehmed Terzić, predsjednik Sindikata radnika TTU d.d.Tuzla

Postavlja se pitanje ko je odgovoran za postojeće stanje? Problemi radnika gomilaju se već duže vrijeme. TTU nema otvoren račun za obavljanje transakcija, a da bi se mogla vršiti isplata plaća, formirana je i nova firma u okviru ove, pod nazivom Inžinjering za transportnu tehniku. Sada nedostaje novac za repromaterijal, kako bi radnici mogli nastaviti sa proizvodnjom. No, stav Vlade TK je jasan!

„Više ne želimo da radimo cesije prema ITT-u, firmi koja je privatna, koja ima tehničku saradnju sa TTU-om“, ističe Srđan Mićanović, ministar industrije, energetike i rudarstva u Vladi TK.

Prioritetni cilj, dodaje ministar, je ovo preduzeće ponovo pokrenuti, ali, s obzirom da je firma ušla u finansijsku konsolidaciju, neophodno je ispuniti određene uslove, kako bi se konačno otvorio račun za ovu firmu. Nakon toga, Vlada bi po hitnom postupku uplatila novac za nabavku repromaterijala na račun Tvornice. Radnici su već na sastanku u ponedjeljak upoznati sa svim aktivnostima, podsjeća ministar i upozorava da bi štrajk radnika mogao imati dalekosežne posljedice, s obzirom da postoje nalozi za izvršenje poslova u iznosu od oko 800.000 KM.

„Ja ne znam koji su poslovi u toku i koji će biti realizirani, ali to nisu mala sredstva. U ovom slučaju, kada su se radnici odlučili za štrajk, svi ti poslovi su stali“, dodaje ministar.

No, s druge strane, i stav radnika je jasan. Žele plaće i posao, te strahuju od zatvaranja tvornice. „ Želimo još mladog kadra ovdje, da sutra i ja nekog nešto naučim, kao što su mene ovi stariji majstori naučili“, napominje Jasmin Lapandić, radnik TTU-a.

Nakon što je tvornica ušla u finansijsku konsolidaciju, odgovorni su dužni da reprogamiraju svoja dugovanja, kako prema dobavljačima, tako i prema poslodavcima. Iz resornog ministarstva izrazili su nadu da će se u narednim danima, nakon dužeg perioda, otvoriti račun TTU-a, te da će radnici ponovo biti na svojim radnim mjestima.

(NKP.ba)