Leverkusen okončao dominaciju Bayerna i prvi put postao prvak Njemačke

293
0
SHARE
  • Nogometaši Bayera iz Leverkusena prvi put u historiji dugoj 120 godina osvojili su titulu prvaka Njemačke. To im je omogućio novi trijumf, ovoga puta nad Werderom rezultatom 5:0, čime je prekinuta 11 godina duga dominacija Bayerna.

Bayer je pet puta u svojoj historiji bio drugi u Bundesligi na kraju sezone. Ove godine su konačno uspjeli preskočiti i tu prepreku te prvi put osvojiti čuvenu salataru namijenjenu prvaku Njemačke.

Apotekari su do ovog velikog uspjeha došli dominacijom kakva dugo nije viđena i sve su krunisali osvojivši titulu bez ijednog poraza. Ekipa također blista i u Evropskoj ligi, kao i u svim ostalim takmičenjma te još uvijek nema poraza ove sezone.

Kao što se i očekivalo, atmosfera na ulicama Leverkusena je nevjerovatna od ranog jutra, a ekipu Xabija Alonsa dočekale su desetine hiljada navijača uz pjesmu i baklje.

Ispunjena BayArena proključala je u 25. minuti kada je Victor Boniface sigurno realizovao jedanaesterac za vodstvo Leverkusena. Tada je domaćin jednom rukom dohvatio trofej njemačkog šampiona.

Ako je do tada bilo nekih nedoumica, u 60. minuti sve je riješeno. Boniface je ovoga puta asistent, a strijelac je Granit Xhaka. Tom prilikom veliki kamen sa srca pao je svim navijačima Bayera.

Do kraja su domaći uživali u utakmici, a u takvoj situaciji postigli su još jedan spektakularan pogodak. Jedan od najzaslužnijih za šampionsku titulu postigao je maestralan pogodak kao krunu savršene sezone, a u pitanju je Florian Wirtz.

Isti igrač je postigao gol i u 83. minuti za 4:0, a onda i za 5:0 i trijumf koji se čekao 120 godina među navijačima Apotekara koji sada imaju 16 bodova prednosti nad Bayernom, što je nedostižno u posljednjih pet kola.

Ekipa predvođena Xabijem Alonsom uspjela je prekinuti nevjerovatnu dominaciju Bayerna, koja je trajala 11 godina, koliko su Bavarci vezali titula u Bundesligi te pokazali i ostalim njemačkim klubovima da ipak nije nemoguća boriti se s uvijek moćnim Bayernom.Tako je Bayer svojoj kolekciji trofeja, koju čine jedan trofej kupa (1993.) i jedan UEFA kup (1988.), dodao i onaj najprestižniji u Njemačkoj, trofej za prvaka države. Tako su navijači kluba osnovanog 1904. godine nakon 120 godina dočekali titulu prvaka Njemačke.