Marš mira 2015: Članovi ekipe Crvenog križa TK pružili više od 6.000...

Marš mira 2015: Članovi ekipe Crvenog križa TK pružili više od 6.000 usluga prve pomoći

590
0
SHARE

crveni kriz mars mira 1

Preko 60 volontera i uposlenika Crvenog križa Tuzlanskog kantona učestvovalo je u pripremi i realizaciji aktivnosti u okviru “Marša mira 2015”, koji je organizovan u periodu od 07.-11. Jula 2015.g. u okviru obilježavanja obilježavanja 20. godišnjice genocida nad Bošnjacima Srebrenice “Zaštićene zone UN-a”.

Volonteri Crvenog križa TK koji su učestvovali u praćenju Marša mira bili su podijeljeni u 8 ekipa Prve pomoći sastavljeni od po 5 članova i pružali usluge za učesnike pohoda. Osim ekipa Prve pomoći za potrebe obezbjeđenja adekvatnih uslova za smještaj i ishranu članova ekipa formiran je logistički tim sastavljen od 10 članova. U sastavu ekipa CK TK bili su volonteri i uposlenici iz općina/grada: Banovići, Kalesija, Gradačac, Lukavac, Sapna, Srebrenik, Teočak, Čelić, Tuzla i Živinice, Bihać, Srebrenica i Kakanj. Vođa timova CK TK i koordinator ekipa prve pomoći i sanitetskih ekipa uključenih u Marš mira bio je volonter CK TK, dr. Fejzo Džafić.

Tokom trajanja Marša pruženo je 5 945 usluga sanitetskog zbrinjavanja od tretiranja bolova, do obrade žuljeva i povreda, opekotina, drugih usluga prve pomoći, kao i transporta nosilima učesnika koji zbog povreda i iscrpljenosti nisu bili u mogućnosti samostalno doći do mjesta gdje bi im se pružila adekvatna medicinska usluga.

crveni kriz mars mira 2

Osim članova ekipa prve pomoći formiran je tim za transport vozilima čiji je zadatak bio transport povrijeđenih učesnika do najbliže sanitetske ekipe ili zdravstvene ustanove. Sa ukupno 3 terenska vozila CK TK i 2 vozila Federalne uprave Civilne zaštite Tim za transport obavio je 526 transporta povrijeđenih, u okviru kojih je i učešće u jednom transportu do helikoptera koji je dvije povrijeđene osobe transportovao do JZU UKC-a Tuzla.

Važno je naglasiti da su sve aktivnosti realizovane zajedničkom koordinacijom između Crvenog križa TK i Pododbora za logističku podršku i realizaciju obilježavanja 20.godišnjice genocida nad Bošnjacima Srebrenice, kao i Pododbora za Marš mira 2015.

— Ovom prilikom posebno se zahvaljujemo svim donatorima koji su svojim donacijama omogućili da volonteri i osoblje Crvenog križa TK daju svoj doprinos na pružanju pomoći učesnicima Marša, s ciljem da bez većih problema prođu ovu fizički i psihološki tešku stazu smrti na putu mira i bolje budućnosti za Bosnu i Hercegovinu.

Crveni križ TK

  •  Kada je u pitanju općina Kalesija, u Crvenom križu TK su bila tri člana; Ahmo Omerović, Adnan Paščaninović i Armin Karić.

.

(NKP.ba)