- Pratite NKP.ba na Facebooku
Kako je obećano pred početak ramazana, Udruženje “Ženo, majko, sestro…” i predstavnici “Polo Grupacije” su danas (23.juna 2017.) kalesijskom Domu zdravlja je dostavljen mamograf “VIOLA”, proizvođača GE Helthcare, standarda kvalitete ISO 9001:2000, uz garanciju na jednu godinu.
To je najljepši “bajramluk” koje su mogle poželjeti žene iz Kalesije.
Naime, kalesijski Dom zdravlja je jedan od rijektih koji, uprkos velikom broju pacijenata/”korisnika” sa podučja općine, ali iz općina u manjem bh. entitetu, nije imao mamogarf, pa su tako ženske osobe iz Kalesije i susjednih općine za pregled mamografije mjesecima čekale na zakazani termin.

- Podsjećamo, akcija prikupljanja sredstava za kupovinu novog mamografa za Dom zdravlja u Kalesji, koja je pokrenuta krajem marta ove godine, 10. maja je oficijelno završena, nakon što su organizatori akcije “Polo Grupacija” i udruženje “Ženo, majko, sestro…” saopštili da je zatvorena finansijska konstrukcija.
26.maja 2017., pred sami dolazak mjeseca Ramazana, građane općine Kalesija a naročito žene, su obradovali informacijom da će NOVI MAMOGRAF u Dom zdravlja Kalesija doći do ramazanskog Bajrama. - Inače, ideja za pokretanjem akcije za nabavku mamografa se rodila prilikom obilježavanja Dana narcisa u Kalesiji u organizaciji “Ženo, majko, sestro…”, kada su pokrovitelji ove manifestacije, “POLO Grupacija”, nakon upoznavanja sa brojnim problemima oboljelih žena u Kalesiji, odlučili zajedno sa oboljelim ženama pokrenuti akciju prikupljanja sredstava za kupovinu mamografa.
Prvu uplatu su izvršili upravo iz Pola, u iznosi od 20.000 KM, a nakon toga su uslijedile uplate od brojnih privrednih subjekata sa područja općine Kalesija. U akciju se uključilo i Federalno ministarstvo raseljenih osoba i izbjeglica, na čelu sa minsitrom Edinom Ramićem, kao i druge institucije vlasti. - Nažalost, proteklih mjeseci, dok je akcija trajala, ali i nakon što je završena, bilo je onih koji su na sve načine pokušavali omalovažiti, pa čak i potpuno zaustaviti ovu humanu akciju.
Čak i nakon što je objavljena informacija da je završena finansijska konstrukcija za nabavku mamografa, pa čak i nakon što je objavljena informacija da je potpisan ugovor i da će mamograf stići prije ramazanskog Bajrama, bilo je onih koji su javno iznosili sumnje da su prikupljena sredstva i da će novi mamograf biti dobavljen do Kalesije.
O AFERI da postoji mamograf “zapakovan u foliji i na paleti”, koji se od prošle godine nalazi u podrumu tuzalnskog UKC-a , koji je navodno namjenjen kalesijskom Domu zdravlja, nije potrebno trošiti riječi, jer su se i sami akteri pomenute afere toliko zapetljali u iznošenju (dez)informacija, da su se u više navrata demantirali međusobno. - VEZANA VIJEST
– Novi mamograf “VIOLA” u Kalesiju stiže do ramazanskog Bajrama: Pokretači akcije za kupovinu mamografa najavili tužbe protiv onih koji su se “narugali” bolesnim ženama

Suze kod žena: Mamograf nema svoju cijenu ukoliko spasi samo jedan život
Na svečanoj “ceremoniji” uručivanja mamografa kalesijskom Domu zdravlja Kalesija je prisustovao veliki broj žena članica udruženja koje okuplja oboljele od karcinoma dojke, “Ženo, majko, sestro…”, kao i ostalih koji su pokazali empatiju prema ovim ženama, te pokazali da razumiju njihovo stanje.
Dokument koji potvrđuje da je mamograf “Viola” donacija za JZU Dom zdravlja Kalesija, direktoru Muhamedu Osmanoviću je uručila Nasiha Pjanić, presjednica udruženja “Ženo, majko, sestro…”




“Ženo, majko, sestro…” i “Polo Grupacija”, kao pokretači akcije, su uručili Zahvalnice privrednm subjektima, i drugim licima, koji su nesebično dali svoj doprinos realizaciji ove akcije.
Na samoj ceremoniji primopredaje mamografa bilo je i suza…
Svakako da ćemo i u narednom periodu pisati o temi dolaska mamografa, koji bi, kada se u obzir uzmu sve okolnosti, mogao biti “priča godine” u Kalesiji.


Ovoga puta ćemo završiti sa riječima dr. Asima Musića, predsjednika Upravnog odbora Doma zdravlja Kalesija;
“Ovaj uređaj ima svoju cijenu, ali je mnogo bitnije ono što će se sa njim raditi. Ako mamograf na vrijeme, samo kod jedne osobe, otrkrije bolest koja se kasnije može liječiti i spasiti život, on vrijedi mnogo više od onoga koliko je plaćen. Zdravlje nema cijenu, i nadamo se da će mamograf u narednom periodu pomoći mnogima” – poručio je Musić.
- Da u Kalesiji zaista ima humanih ljudi, pored mamografa pokazuje i slučaj od prije četiri dana, kada je Zuhdija Karić Domu zdravlja donirao aparat za magnetnu terapiju.
(NKP.ba)

































































