PODIJELI

Svečanom ceremonijom otvaranja i utakmicom Italija – Turska, koja se igra na stadionu Olimpico u Rimu od 21 sat, večeras će početi 16. Evropsko nogometno prvenstvo koje će trajati do 11. jula. Turnir, koji će se održati u 11 gradova u 11 evropskih zemalja, prvobitno je bio zakazan od 12. juna do 12. jula 2020. godine, ali je odgođen zbog pandemije koronavirusa i pomjeren je za 2021. godinu.

Šampionat je zadržao službeni naziv Euro 2020, a smotra najboljih evropskih selekcija prvi put u historiji održat će se u 11 gradova, nakon što su Dublin i Bilbao otkazali domaćinstva, a za jednog od organizatora turnira naknadno je izabrana Sevilla.

Rimski stadion Olimpico bit će domaćin uvodne utakmice 11. juna između Italije i Turske, dok će se na engleskom nacionalnom stadionu Wembleyju igrati veliko finale 11. jula.

Svaki će stadion biti domaćin tri utakmice u grupnoj fazi, koje će se igrati između 11. i 23. juna.

Gradovi i stadioni domaćini

Amsterdam (Nizozemska) – Johan Cruyff Arena

Baku (Azerbejdžan) – Olimpijski stadion

Sevilla (Španija) – Stadion Ramon Sanchez-Pizjuan

Bukurešt (Rumunija) – Arena National

Budimpešta (Mađarska) – Arena Puškaš

Kopenhagen (Danska) – Parken Stadion

Glasgow (Škotska) – Hampden Park

London (Engleska) – Wembley

Minhen (Njemačka) – Allianz Arena

Rim (Italija) – Stadion Olimpico

Sankt Peterburg (Rusija) – Krestovsky Stadion

Format takmičenja i prisustvo gledalaca

Dvadeset i četiri ekipe podijeljenje su u šest grupa i igrat će ukupno 51 utakmicu na turniru. Pobjednici i drugoplasirani iz svake grupe proći će u nokaut fazu, kao i četiri najbolje trećeplasirane ekipe.

Osmina finala Evropskog prvenstva igrat će se od 26. do 29. juna, četvrtfinali su 2. i 3. jula, polufinali 6. jula na Wembleyju, a i finale se igra na istom stadionu 11. jula.

Zbog pandemije koronavirusa i ograničenog broja okupljanja ljudi na javnim mjestima, stadioni neće biti ispunjeni u punim kapacitetima te je UEFA zatražila od svakog grada domaćina da osmisli plan za gledaoce u saradnji s njihovim vladama i zdravstvenim institucijama.

Tako su domaćini turnira potvrdili svoje kapacitete stadiona, u rasponu od 25 do 100 posto, a jedini stadion koji će moći primiti maksimalan broj gledalaca je Puškaš Arena u Budimpešti.

Grupa A: Italija, Švicarska, Turska i Vels

Grupa B: Belgija, Rusija, Danska i Finska

Grupa C: Ukrajina, Nizozemska, Austrija i Sjeverna Makedonija

Grupa D: Engleska, Hrvatska, Češka i Škotska

Grupa E: Španija, Poljska, Švedska i Slovačka

Grupa F: Njemačka, Francuska, Portugal i Mađarska

Francuska najveći favorit

Prema mišljenjima nogometnih stručnjaka i analitičara, aktuelni svjetski prvak i evropski vicešampion Francuska glavni je favoirit za titulu. Nije pretjerano reći da Trikolori na raspolaganju imaju nevjerovatan broj kvalitenih igrača, koji mogu formirati gotovo tri podjednako snažna sastava, a povratak Karima Benzeme u tim dodatno je osnažio ionako moćnu ekipu.

Selektor Didier Deschamps će tako biti na slatkim mukama u potrazi za idealnim sastavom, jer nema mnogo reprezentacija takvog kvaliteta i širine na svakoj poziciji poput Francuske.

Velike šanse daju se i Engleskoj koja ima mladu i poletnu reprezentaciju i eventualnu završnicu igrali bi na svom terenu, ali projektovani žrijeb nije baš idealan za Gordi Albion te će njihov uspjeh dosta zavisiti i od toga.

Među favoritima je i branitelj naslova Portugal, koji je na prošlom Euru iz drugog plana došao do prve titule prvaka Starog kontinenta, a i sada imaju velike ambicije.

Čini se da su ovoga puta još i jači, ali grupa s Francuzima i Nijemcima mogla bi značiti da će neko od favorita već u ranoj fazi otpasti, te će Portugal već na startu imati težak zadatak da se domogne naredne runde takmičenja.

U drugom redu favorita su selekcije Njemačke, Belgije, Španije, Nizozemske i Italije. Iako imaju veliki individualni kvalitet, gotovo sve nabrojane reprezentacije nisu djelovovale toliko uvjerljivo u posljednje vrijeme i pitanje je u kakvoj formi dolaze na Euro.

Ipak, posebno opasni iz drugog plana mogli bi biti Azzurri koji su u nevjerovatnom nizu od 27 utakmica bez poraza, koje odlično vodi Roberto Mancini, koji je napravio veoma kompaktnu i uigranu ekipu, a čija će najveća prednost biti jak kolektiv.

Iako su aktuelni svjetski viceprvaci, reprezentaciji Hrvatske se ne daju velike šanse u borbi za medalju. Razlog za to su prilično slabi rezultati u Ligi nacija i kvalifikacijama za SP, ali poznato je da popularni Vatreni igraju najbolje kada je to najpotrebnije i ne treba ih prerano otpisati.

Finska i Sjeverna Makedonija prvi put će igrati na jednom velikom takmičenju, a Škoti će igrati na Euru prvi put nakon 1996. godine.

Španija i Njemačka rekorderi su sa po tri evropske titule, Francuska je dva puta bila prvak Evrope, a evropsku krunu osvajali su i SSSR (1960.), Italija (1968.), Čehoslovačka (1976.), Nizozemska (1988.), Danska (1992.), Grčka (2004.) i Portugal (2016.)

Slogan, lopta i maskota turnira

Službeni slogan turnira je “Live It. For Real”, a osmišljen je kao potpora navijačima da utakmice gledaju uživo na stadionima širom Evrope.

Lopta Uniforia, koju je dizajnirao Adidas, bit će zvanična lopta kojom će se igrati svi mečevi turnira, a njeno ime je izvedeno iz portmanteaua – lingvističkog naziva za nove riječi koje kombiniraju dva značenja, u ovome slučaju “jedinstva” i “euforije.

Službena maskota turnira je Skillzy – lik nadahnut “freestyle” i uličnim nogometom.

Nizozemski DJ i producent Martin Garrix autor je zvanične himne za Euro 2020 pod nazivom “We Are The People”, a pjesma slavi glavnu temu Eura – zajedništvo, pogotovo u svjetlu svih izazova s kojima se svijet u posljednje vrijeme suočio, s naglaskom na specifičnost ovog turnira koji se prvi put igra u cijeloj Evropi.

Pjesmu legendarnog nizozemskog DJ-a izvest će Bono Vox i The Edge iz grupe U2, a premijerno će biti emitovana u cjelini na ceremoniji otvaranja na stadionu Olimpico u Rimu.

Raspored svih utakmica Evropskog prvenstva:

GRUPA A

1. kolo:

Turska – Italija (Olimpico, Rim) 11. juni (21:00)

Vels – Švicarska (Olimpijski stadion, Baku) 12. juni (15:00)

2. kolo:

Turska – Vels (Olimpijski stadion, Baku) 16. juni (18:00)

Italija – Švicarska (Olimpico, Rim) 16. juni (21:00)

3. kolo:

Švicarska – Turska (Olimpijski stadion, Baku) 20. juni (18:00)

Italija – Vels (Olimpico, Rim) 20. juni (18:00)

GRUPA B

1. kolo:

Danska – Finska (Parken stadion, Kopenhagen) 12. juni (18:00)

Belgija – Rusija (Krestovsky, Sankt Peterburg) 12. juni (21:00)

2. kolo:

Finska – Rusija (Krestovsky, Sankt Peterburg) 16. juni (15:00)

Danska – Belgija (Parken stadion, Kopenhagen) 17. juni (18:00)

3. kolo:

Rusija – Danska (Parken stadion, Kopenhagen) 21. juni (21:00)

Finska – Belgija (Krestovsky, Sankt Peterburg) 21. juni (21:00)

GRUPA C

1. kolo:

Austrija – Sjeverna Makedonija (Nacionalna arena, Bukurešt) 13. juni (18:00)

Nizozemska – Ukrajina (Johan Crujiff, Amsterdam) 13. juni (21:00)

2. kolo:

Ukrajina – Sjeverna Makedonija (Nacionalna arena, Bukurešt) 17. juni (15:00)

Nizozemska – Austrija (Johan Crujiff, Amsterdam) 17. juni (21:00)

3. kolo:

Sjeverna Makedonija – Nizozemska (Johan Crujiff, Amsterdam) 21. juni (18:00)

Ukrajina – Austrija (Nacionalna arena, Bukurešt) 21. juni (18:00)

GRUPA D

1. kolo:

Engleska – Hrvatska (Wembley, London) 13. juni (15:00)

Škotska – Češka (Hampden Park, Glasgow) 14. juni (15:00)

2. kolo:

Hrvatska – Češka (Hampden Park, Glasgow) 18. juni (18:00)

Engleska – Škotska (Wembley, London) 18. juni (21:00)

3. kolo:

Hrvatska – Škotska (Hampden Park, Glasgow) 22. juni (21:00)

Češka – Engleska (Wembley, London) 22. juni (21:00)

GRUPA E

1. kolo:

Poljska – Slovačka (Krestovsky, Sankt Peterburg) 14. juni (18:00)

Španija – Švedska (Ramon Sanchez-Pizjuan, Sevilla) 14. juni (21:00)

2. kolo:

Švedska – Slovačka (Krestovsky, Sankt Peterburg) 18. juni (15:00)

Španija – Poljska (Ramon Sanchez-Pizjuan, Sevilla) 19. juni (21:00)

3. kolo:

Slovačka – Španija (Ramon Sanchez-Pizjuan, Sevilla) 23. juni (18:00)

Švedska – Poljska (Krestovsky, Sankt Peterburg) 23. juni (18:00)

GRUPA F:

1. kolo:

Mađarska – Portugal (Puškaš Arena, Budimpešta) 15. juni (18:00)

Francuska – Njemačka (Allianz Arena, Minhen) 15. juni (21:00)

2. kolo:

Mađarska – Francuska (Puškaš Arena, Budimpešta) 19. juni (15:00)

Portugal – Njemačka (Allianz Arena, Minhen) 19. juni (18:00)

3. kolo:

Portugal – Francuska (Puškaš Arena, Budimpešta) 23. juni (21:00)

Njemačka – Mađarska (Allianz Arena, Minhen) 23. juni (21:00)

(Klix/ NKP.ba)

PODIJELI