Predsjedništvo BiH prihvatilo ugovor o razgraničenju sa Crnom Gorom

Predsjedništvo BiH prihvatilo ugovor o razgraničenju sa Crnom Gorom

485
0
SHARE

sutorina

Predsjedništvo Bosne i Hercegovine prihvatilo je ugovor o razgraničenju sa Crnom Gorom. Ovim je omogućeno da predstavnici dvije države taj dokument potpišu 27. avgusta u Beču na skupu država regiona i Evropske unije.

Predsjedništvo je juče prihvatilo sporazum o granici, objavili su podgorički mediji, pozivajući se na diplomatske izvore. To je prvi ugovor o razgraničenju između država bivše Jugoslavije.

Ministri inostranih poslova Crne Gore i BiH su početkom jula najavili da će ugovor biti potpisan na Bečkoj konferenciji. Crna Gora i BiH su 2014. godine usaglasile ugovor o državnoj granici, ali su pojedini politički krugovi u Sarajevu otvorili to pitanje tražeći da primorska prevlaka Sutorina, koja je u sastavu Crne Gore, pripadne BiH.

Otvaranje pitanja Sutorine pred Predstavničkim domom BiH je zateglo je odnose država, pa je Crna Gora odložila slanje ambasadora u Sarajevo, dok je bosansko-hercegovačka strana povukla ambasadora iz Podgorice na konsultacije. Parlament BiH je nedavno odbacio Rezoluciju o Sutorini, što je pozdravila zvanična Podgorica, poručivši da brzo šalje ambasadora u Sarajevo.

(FTV/NKP.ba)