U Kalesiji i okolnim mjestima jutros je vedro i sunčano. Temperatura u 8 sati iznosila je 4 stepena celzijusa. Danas u Bosni i Hercegovini pretežno sunčano vrijeme. U Hercegovini porast oblačnosti u poslijepodnevnim satima, a u Bosni tokom noći na četvrtak. Vjetar slab do umjerene jačine južnog smjera. Najviša dnevna temperatura zraka uglavnom između 18 i 24°C.
Biometeorološka prognoza je relativno povoljna. Uz porast temperatura tokom dana, većina populacije će biti boljeg raspoloženja i primjerene radne motivacije. Manje poteškoće izgledne su u jutarnjim satima, obzirom da će biti svježije, kao i poslije podne, kada bi se, usljed strujanja toplijeg zraka, mjestimično mogao pojačati osjet sparine. Opšta slika lošija u noći, kada će, pod uticajem nadolazeće promjene vremena, tegobe kod osjetljivih osoba biti izraženije.
U protekla 24 sata, na području Tuzlanskog kantona javni red i mir narušen je šest puta, evidentirano je sedam krivičnih djela, dogodilo se devet saobraćajnih nesreća.
Ljekari i medicinski tehničari u Službi hitne medicinske pomoći Doma zdravlja Kalesija obavili su 64 pregleda.
Smeće se danas odvozi iz naselja: Magistrala Tojšići, Mujdani, Ibralići, Hidani, Spreče, Babajići, od benziske pumpe IBM do raskršća prema Šehićima, Rainci Donji – od stadiona Pedići i Zates.
Stanje na cestama
U jutarnjim satima magla smanjuje vidljivost u kotlinama i uz riječne tokove, a izdvajamo doline rijeka: Save, Drine, Spreče, Vrbasa i Lašve. Vozačima skrećemo pažnju i na moguće sitnije odrone zemlje ili kamenja.
Zbog redovnog servisiranja tunela Vis, 25 Novembar i Grab večeras od 20 sati do sutra (10.10.) do 06 sati bit će zatvorena desna strana dionice autoputa A-1 Lepenica-Tarčin.
Radovi na autoputu A-1 izvode se i na dionici Sarajevo sjever-Lepenica na lokalitetima Ban Brdo i Treševine gdje je saobraćaj preusmjeren iz vozne u preticajnu traku. Na dionici Podlugovi-Sarajevo sjever saobraća se dvosmjerno u dužini od 2 km.
Na magistralnom putu M-17 Zenica-Nemila zbog sanacionih radova u tunelu Vranduk II, u noćnim satima saobraćaj se obustavlja u vremenu od 00:30 do 04:30 sati. Tokom dana na ovom lokalitetu saobraća se naizmjenično, jednom trakom, a zbog povremeno pojačanog prometa vozila, moguće je formiranje dužih kolona u oba smjera. Na obilaznici kroz naselje Tetovo (R-445 Nemila-Tetovo-Zenica) zabranjen je saobraćaj za teretna vozila čija ukupna masa prelazi 7,5 tona.
Radovi na sanaciji udarnih rupa izvode se na magistralnom putu M-5 Vitez-Nova Bila, zbog čega se na ovoj dionici saobraća usporeno.
Sporije zbog radova, saobraća se i na dionicama magistralnih puteva: M-18 Olovo-Kladanj-Stupari, M-1.8 Srebrenik-Orašje, M-5 Lanište-Ključ i M-5 Jezero-Jajce.
Na graničnim prelazima zadržavanja nisu duža od 30 minuta.
Sanacioni radovi izvode se između graničnih prelaza Doljani i Metković, a na mjestu izvođenja radova saobraća se naizmjenično, jednom trakom.
Iz sigurnosnih razloga obustavljen je saobraćaj za teretna vozila i autobuse na saobraćajnicama prema i od mosta graničnog prelaza Brčko-Gunja.
(NKP.ba)