“Zlatni ljiljan” iz Kalesije: Mi nismo napali državu, već bahatu i korumpiranu...

“Zlatni ljiljan” iz Kalesije: Mi nismo napali državu, već bahatu i korumpiranu vlast

2075
0
SHARE

Mustafa Mulaomerović iz Kalesije, ratni je vojni invalid, nosilac najvišeg ratnog priznanja značke “zlatni ljiljan”. Nije mu, kaže, dotužilo ima li ili nema od čega živjeti, veli da ima, već mu je dotužila ovozemaljska nepravda, bijes i sila političara, posebno lokalnih moćnika…

Foto: AVAZ.ba
Foto: AVAZ.ba

U rat nije krenuo što ga je neko poveo, već je krenuo što voli ovu zemlju, što nije dao na njen obraz. Nisu ga vodili, kaže, ovi što pričaju da ga predstavljaju, već je išao dobrovoljno kao I hiljade njegovih saboraca, od kojih većina danas, izluđena, ponižena, ispaćena, prebire po kontejnerima, ili radi na nadnicu kod lokalnih tajkuna što su ih partije obogatile.

– Protestvovao sam iz sve snage, jučer u Kalesiji, govorio ono što mi je na srcu. Govore ovi iz udruženja “de Mustafa nemoj na načelnika”, nemoj na ovog, nemoj na onog. Gledam ih, kupljeni su radnim mjestima, članstvima u kojekakvim upravnim odborima, komisijama. A onda, uvečer, upalim televizor, a ono predsjednik mog udruženja vazi u Sarajevu kako smo mi koji smo protestovali rušitelji države.

Krenuli na vlast, pa bajagi rušimo državu. Do jučer su se klali preko novina, vrijeđali, ali kad je fotelja u pitanju, ujedinili se ko da ih je jedna majka rodila. Mile im privilegije i odmah sve okrenuli kao mi napadamo državu. Ne mogu da vjerujem da misle da je naš narod tolika budala – ogorčen je Mustafa na sve i svakoga.

S njim je i kćerka. Kaže bilo joj je mjesec i po kada se zaratilo, kada je majka u naramku odnijela prema Tuzli. I tada greškom doktora dobila je trajnu povredu oka. Studentica, “lijepa kao slika” rekao bi narod.

– Eto, i mene je zadesila ista sudbina. Greškom ljekara na UKC-u i ja sam umalo ostao bez ruke. Kad sam došao da se žalim, hoće obezbjeđenje da me tuče. Kaže mi onaj iz obezbjeđenja “ubit ću te motkom, za tebe je metak skup”.
Molio sam preklinjao, tražio da mi se omogući operacija negdje u inostranstvu, ali džaba. Tek 2012. odem na operaciju u Njemačku i to uz pomoć moje kćerke i prijatelja. Tužim ih, velim ima zakona. Ali, majčin sine, i ovi u Tužilaštvu i Sudu isti kao oni. Čuvaju jedni druge. Gonit ću ih, neću im se skinuti s grbače – govori Mulaomerović.

Mustafa Mulaomerović i u prošlu srijedu bio je sa radnicima tuzlanskih uništenih firmi na protestu u Tuzli. Bio je kako bi dao podršku obespravljenim radnicima i podigao glas protiv bahate vlasti. Kaže da su ljudi koji protestuju sve redom borci i da uvrede koje im stižu od predstavnika vlasti ovih dana, govori da su ti isti predstavnici ogrezli u moći.

(Avaz/NKP.ba)

Pogledajte vijest
Kako bolan Staljine: Načelnik općine Kalesija demonstrante nazvao narkomanima (VIDEO)